Obrączki ślubne wczoraj i dziś

Chcesz zamówić obrączki ślubne Kraków? Koniecznie odwiedź ten adres

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest niezmiernie emocjonującym dniem w życiu. Sakrament ten jednoczy Państwa Młodych do końca życia, a symbolem ich oddania, wierności i uczucia są obrączki ślubne, które wsuwają sobie nawzajem na palce.

Obrączki – nie w każdym kraju na prawej dłoni

Początkowo nie nie istniało rozróżnienia na obrączki i pierścienie zaręczynowe, więc ich dzieje są wspólne i sięgają wiele wieków przed naszą erą. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., dzięki czemu przekazanie żonie pierścienia stało się częścią obrzędu ślubu. Mało osób wie jednak, że mężczyźni rozpoczęli noszenie na palcu obrączki kilka stuleci później. Już wcześniej miały miejsce sytuacje, iż zakładali pierścienie na dłoń kiedy odjeżdżali na wojnę, aczkolwiek tradycja ta spopularyzowała się dopiero w XX w., a konkretnie w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać mężczyźnie, iż wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której winien pozostać wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, jednakże w innych krajach, jak przykładowo w USA, we Francji, na Słowacji albo w Turcji, wsuwa się je na lewą rękę, którędy podług niegdysiejszych zabobonów biegnie legendarna “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, narzeczeni mierzą i poszukują obrączek ślubnych razem, jakkolwiek zwyczaj wskazuje, iż przyszła żona nie powinna finansować ich zakupu, bowiem jest to zobowiązanie przyszłego męża.

Obrączki – niegdyś z miedzi, obecnie z platyny oraz złota

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się skromniejszym wzornictwem. Na przestrzeni stuleci wytwarzano je z różnych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale (jak żelazo lub stal), które uosabiały moc miłości. Obecnie do ich stworzenia wykorzystuje się przede wszystkim złoto oraz platynę, które są symbolem zaufania do partnera. Naturalnie, są one także częstokroć ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż przeważnie kupowane są gładkie, uniwersalne pierścienie ze złota oraz delikatne obrączki, w których wykorzystano kombinację dwóch odmian złota (np. białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, mają również nierzadko w ofercie grawerunek. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki dodając do nich datę ślubu, imię małżonka bądź istotny dla małżonków cytat.

Kontakt:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]