Topaz mistyczny – dlaczego jest tak popularny?

Więcej o mystic topazie na www.mystictopaz.pl

Niepowtarzalny wygląd i oryginalny, jak na topaz, odcień to najważniejsze właściwości topazu mistycznego, który od dawna cieszy się ogromnym uznaniem entuzjastów ozdób. Choć na pierwszy rzut oka możnaby mylnie stwierdzić, iż to odmienny minerał, topaz mistyczny okazuje się w rzeczywistości normalnym topazem. Jego wyjątkowe walory są efektem odpowiedniej techniki produkcji – naturalny topaz jest w jej toku wystawiany na wpływ gorąca i powlekany cienką warstwą metalu ozdobnego. To dlatego topaz mistyczny wygląda tak zachwycająco.

Topaz mistyczny – co wpływa na jego barwę?

Odcienie, jakie ma topaz mistyczny zależą zwłaszcza od kruszcu, jakim jest pokryty. Najczęściej widywany jest czerwony topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom sprawia natomiast, że topaz przybiera fioletowy odcień, błękitny z kolei jest skutkiem podgrzania kamienia bez żadnych domieszek. Najlepsze efekty daje obrabianie czystego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Brazylii oraz na Syberii.

Zastosowanie topazu mistycznego

Jak już wspomnieliśmy, wspaniałe właściwości topazu mistycznego są bardzo doceniane przez złotników. Chętnie stosują go zatem do wyrobu naszyjników, pierścionków i pozostałych ozdób. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być noszona częściej niż jedynie do eleganckich strojów – świetnie wygląda również na co dzień. Istotna okazuje się też mnogość kolorów, dzięki której prościej możemy wybrać ozdoby do swojej kreacji.