Co o naszym zdrowiu mówi ból pleców?

Sprawdź więcej szczegółów o bólu kręgosłupa lędźwiowego na https://www.vitberg.com/info/bol-plecow-i-kregoslupa.html

Nawracający ból pleców między łopatkami, w odcinku lędźwiowym czy piersiowym pomału zaczyna być codziennością dla dużej części populacji. Współcześnie jest to dolegliwość, której doświadczają nie tylko ludzie w starszym wieku. Siedząca praca powiązana z małą aktywnością fizyczną sprawia, że bólu tego typu doznają też młodsze osoby.

Ból kręgosłupa – o czym sygnalizuje?

Ból pleców może wynikać z wielu przyczyn. Jego występowanie przykładowo w odcinku piersiowym nierzadko związane jest z układem nerwowym, w szczególności jeżeli doświadczany jest jako ból promieniujący w kierunku barku i ramion. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może także sygnalizować powstawanie zmian reumatycznych bądź schorzeń narządów wewnętrznych, dlatego jego leczenie zaczyna się między innymi od sprawdzenia tego typu źródeł. Tymczasem ból kręgosłupa lędźwiowego, jak również ból między łopatkami częstokroć jest konsekwencją nadmiernego obciążenia struktury kręgosłupa (więzadeł, mięśni bądź ścięgien przykręgosłupowych), spowodowanego zwykle podnoszeniem ciężkich przedmiotów czy nieprawidłową postawą. Taki ból przeciążeniowy notorycznie jest lekceważony, bo zanika po odpoczynku, jednak może on być objawem rozwoju dyskopatii, czyli przepukliny dysku. Rzecz jasna ból kręgosłupa bywa też następstwem rozmaitych stanów zapalnych lub obrażeń niejednokrotnie tak błahych, iż przypominamy sobie o nich dopiero w czasie rozmowy z lekarzem.

Zapobieganie bólom kręgosłupa

Bólu pleców nie wolno lekceważyć i należy szybko zgłosić się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Jest on w stanie orientacyjnie określić rodzaj i przyczynę bólu, a następnie odeśle do stosownego specjalisty, który wybierze skuteczny kierunek terapii. Nie można jednakże czekać, aż zaczniemy odczuwać ból krzyża. Nawet jeśli kręgosłup dotychczas nie sprawiał problemów. W tym celu specjaliści rekomendują utrzymanie właściwej wagi, pamiętanie o należytym ułożeniu ciała, m.in. w trakcie pracy przy komputerze, jak również regularną aktywność fizyczną. Spięte mięśnie karku czy pleców można także rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych albo za sprawą aparatów do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż drganiami wzmacnia mięśnie, co minimalizuje bóle przeciążeniowe, a także stymuluje krążenie limfy i krwi.

Kontakt:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]