Niewydolność limfatyczna – przyczyny, objawy i leczenie

Niesprawnie działający układ limfatyczny może mieć poważne konsekwencje dla organizmu. Układ ten ma za zadanie chronić nas przed infekcjami i zapewniać równowagę płynów ustrojowych. Jakie objawy świadczą o niewydolności limfatycznej i jak można je leczyć? Odpowiadamy w artykule.

Co to jest niewydolność limfatyczna?

Niewydolność limfatyczna pojawia się wtedy, gdy układ limfatyczny jest częściowo lub całkowicie niezdolny do skutecznego funkcjonowania.

Układ ten odpowiada za transport limfy, czyli płynu zawierającego m.in. białka i komórki układu odpornościowego, usuwa też nadmiar płynów z przestrzeni międzykomórkowej. W przypadku niesprawnie działającego układu limfatycznego może dojść do powstawania wielu schorzeń.

Niewydolność limfatyczna – przyczyny

Niewydolność limfatyczną można podzielić ze względu na przyczynę na:

 • niewydolność pierwotną czyli wrodzoną, związaną z niewłaściwą budową układu limfatycznego lub wrodzonych problemów,
 • niewydolność wtórną, wynikającą z czynnika uszkadzającego jak np. uraz, choroba, stan zapalny,
 • niewydolność mechaniczną, w przypadku której uszkodzenie naczyń powoduje ograniczenie lub zatrzymanie odprowadzania limfy z danego obszaru,
 • niewydolność dynamiczną, gdy nie ma czynnika uszkadzającego, ale ilość chłonki jest za duża w porównaniu do możliwości transportowych układu limfatycznego.

Objawy niewydolności naczyń limfatycznych

Niewydolność limfatyczna może mieć różny przebieg i stopnie zaawansowania. W związku z tym obraz kliniczny tej choroby również może być zróżnicowany.

W niektórych przypadkach może dojść do kompensacji zaburzeń pracy układu limfatycznego. Organizm stymuluje zdrowe naczynia limfatyczne do zwiększonej pracy lub  wytwarza nowe połączenia między naczyniami limfatycznymi. W ten sposób objawy niewydolności mogą nie pojawić się wcale, pojawić się z mniejszą intensywnością lub w późniejszym czasie.

Najczęstszym objawem niewydolności jest obrzęk limfatyczny, czyli zwiększona ilość chłonki nagromadzona w danej części ciała. Nieleczone obrzęki mogą pogłębiać swój stan i powodować poważniejsze dolegliwości.

Wyróżnia się następujące stopnie obrzęków limfatycznych:

 • STOPIEŃ 0: etap bezobjawowy. Dzięki kompensacji organizmu, obrzęk nie jest widoczny. Mogą wystąpić w tym przypadku: uczucie ciężkich nóg, pękanie i suchość skóry.
 • STOPIEŃ 1: obrzęk łagodny i spontanicznie odwracalny. Obrzęk ten jest miękki i ustępuje często po odpoczynku z uniesionymi kończynami. Po uciśnięciu skóry zostaje wgłębienie, które po chwili znika.
 • STOPIEŃ 2: obrzęk średni i nieustępujący samoistnie. W związku z włóknieniem tkanek obrzęk robi się twardszy i trudniej go usunąć. Domowe sposoby tutaj nie zadziałają i potrzebna jest profesjonalna pomoc.
 • STOPIEŃ 3: słoniowacizna. Obrzęk w tym przypadku jest bardzo duży, twardy. Skóra rogowacieje, łuszczy się i może pękać.

Leczenie niewydolności limfatycznej

Stosowane leczenie zależne jest przede wszystkim od przyczyny, etapu choroby i aktualnego obrazu klinicznego.

Niewydolność żylna w większości przypadków będzie nieuleczalna, jednak warto działać na objawy, aby opóźnić rozwój choroby, złagodzić jej przebieg i poprawić jakość życia.

Presoterapia w niewydolności limfatycznej

Najczęściej postępowanie polega na zastosowaniu:

 • manualnego drenażu limfatycznego, czyli specjalnego rodzaju masażu przeprowadzanego przez fizjoterapeutę lub masażystę,
 • mechanicznego drenażu limfatycznego, tzw. presoterapii, czyli drenażu z użyciem aparatu i specjalnych pompowanych mankietów, który można wykonywać w gabinecie specjalisty lub w warunkach domowych,
 • kompresjoterapii, czyli specjalnej odzieży uciskowej,
 • kinezyterapii, czyli ćwiczeń ruchowych o umiarkowanej intensywności i angażujących odpowiednie grupy mięśniowe,
 • właściwej diety.

Niezależnie od stopnia obrzęku, niewydolność limfatyczna wiąże się z obciążeniem organizmu, które może postępować. Nawet w przypadku stopnia 0 zaleca się zasięgnięcia opinii specjalisty i wdrożenia elementów Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej (KTP). Odpowiednie postępowanie profilaktyczne i lecznicze, mimo iż nie wyleczy choroby, umożliwia znaczne jej spowolnienie, złagodzenie objawów i poprawę jakości życia.

Źródło tekstu: https://www.bardomed.pl/blog/porady-eksperta/niewydolnosc-limfatyczna-przyczyny-objawy-i-leczenie/