Objawy, które mogą kwalifikować do wizyty u urologa

Wszystko, czego warto dowiedzieć się o urologu w Krakowie, uzyskasz na www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/.

U wielu pacjentów spotkanie z urologiem wywołuje skrępowanie. Schorzenia, którymi zajmuje się urologia, uważane są jako bardzo intymne, co powoduje, że pacjenci, którzy dostrzegli u siebie pewne objawy choroby, nierzadko opóźniają o wiele tygodni wizytę u urologa. Niestety może to skutkować daleko idącymi następstwami dla układu moczowego.

Jakie objawy są przesłanką do wizyty u urologa?

Urologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Organy tego układu są odpowiedzialne między innymi za produkcję i degradację hormonów czy usuwanie z ustroju zbędnych soli mineralnych oraz mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako uboczny produkt metabolizmu białek. O chorobach układu moczowego może alarmować wiele przeróżnych objawów, które często są bagatelizowane przez chorych w nadziei, iż same miną. Na jakie wobec tego oznaki należy zwrócić specjalną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym zapisaniem się na konsultację z urologiem? Są to zwłaszcza wszystkie zmiany dotyczące moczu, czyli zauważenie w nim krwi albo ropy, jego ciemniejsze zabarwienie czy spienienie, ale również nieregularny strumień moczu, ból lub pieczenie przy jego oddawaniu, nietrzymanie moczu bądź wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre objawy są również mniej wyraziste, przykładowo nadciśnienie tętnicze, ból podbrzusza lub pleców oraz spuchnięcie stóp. Urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, dlatego panowie powinni umówić się do niego jeżeli mają problemy ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy widoczna jest krew w nasieniu), wywołaniem erekcji czy kiedy dostrzegą jakiekolwiek zmiany na jądrach bądź prąciu. Warto też odnotować, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestu lat powinni cyklicznie zgłaszać się na kontrolne badanie prostaty.

Jakie zabiegi wykonuje lekarz urolog?

Pacjenci zwykle przychodzą do gabinetu urologa w celu konsultacji odnośnie wazektomii, przeprowadzenia cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (pozwalającej na wykrycie nowotworu tego narządu) oraz leczenia torbieli nerek, stulejki bądź wodniaka jądra. Lekarze urolodzy każdego dnia wykonują też mnóstwo trudnych zabiegów, jak m.in. przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego, plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego i laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego.

Kontakt:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]