Faktury ustrukturyzowane i Krajowy System e-Faktur

Szukasz informacji o fakturach ustrukturyzowanych? Dobrze trafiłeś!

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., lecz finalnie osoby prowadzące działalność na możliwość skorzystania z Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać parę miesięcy dłużej. Projekt ruszył z dniem 1 stycznia 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym stosowanie KSeF jest nieobowiązkowe, począwszy od roku 2023 stanie się to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla właścicieli przedsiębiorstw zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktury ustrukturyzowane – nigdy więcej nieprawidłowego przeniesienia danych z faktur!

Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które posiadają ściśle ustaloną strukturę danych zapisanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie generalnie mało co mówi człowiekowi, który nie wie jak go odczytać, natomiast dla przystosowanego oprogramowania do rozliczania i wystawiania faktur dokument tego rodzaju będzie w pełni zrozumiały. Dzięki temu, iż faktury mają jednolity format obojętnie które programy księgowe wykorzystują kontrahenci transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane w ten sam sposób. Jest to ważny krok naprzód zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotąd nagminnie spotykały się z przypadkami niepoprawnego przeniesienia przez programy księgowe informacji z faktur dostarczanych przez klientów w postaci zdjęcia faktury papierowej czy pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane zupełnie eliminują ewentualność błędu przy wprowadzaniu danych z faktury przez pracownika biura rachunkowego, a także nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.

Krajowy System e-Faktur – osoby prowadzące działalność wiele na tym zyskują

Każdy przedsiębiorca od stycznia 2021 r. może wystawić lub odebrać fakturę ustrukturyzowaną poprzez Krajowy System e-Faktur udostępniony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy między innymi są zwolnieni z konieczności przekazywania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, szybciej odbiorą zwrot VAT, jak również zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, ponieważ mogą być pewni, iż faktury się nigdzie nie zapodzieją (system zachowuje informacje o dokumentach przez 10 lat). Natomiast Ministerstwo Finansów ma w ręku instrument, który umożliwia bardziej wnikliwą kontrolę systemu podatkowego, a więc w większym stopniu przeciwdziała wykroczeniom w obszarze podatku VAT, akcyzowego oraz dochodowego. Co ważne, konieczność stosowania KSeF nie przekreśla możliwości używania zewnętrznej aplikacji księgowej, ale trzeba dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]