Inwestycja w złoto bulionowe – jakie monety dostępne są w Polsce?

Jeśli potrzebujesz monet inwestycyjnych, zobacz tutaj.

Osoby decydujące się na inwestycję w złoto mogą skorzystać z mnóstwa różnych propozycji: kolekcjonować biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje podmiotów związanych z rynkiem kruszców bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w gałęzie gospodarki związane z tym metalem szlachetnym. Inną opcją jest nabycie złota inwestycyjnego, które oferowane jest zarówno w formie sztabek, jak i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe są znane w nawet najdalszych zakątkach globu

Monety ze złota kojarzymy zazwyczaj z monetami kolekcjonerskimi, lecz monety bulionowe, czyli lokacyjne, czy to ze złota czy z innych kruszców, różnią się od nich pod paroma względami. Co najistotniejsze monety bulionowe są wybijane celem inwestowania w nie kapitału, z tego też powodu ich nakład z danego roku nie jest limitowany, a raczej determinowany przez popyt na rynku. Złotych monet bulionowych nie są bije się w kolekcjach tematycznych bądź w nawiązaniu do pamiętnych wydarzeń, toteż ich wygląd niezmiernie rzadko jest modyfikowany. Z reguły złote monety bulionowe bite przez daną mennicę odróżniają się od siebie jedynie rokiem emisji. Istotne jest to, iż wiele monet bulionowych, mimo uznawania ich za środek płatniczy, nie posiada przypisanego nominału podanego w walucie, a ich rzeczywistą wartość determinuje czystość i ciężar użytego do ich bicia kruszcu. Plusem monet bulionowych jest to, że są znane w każdym zakątku świata, więc ich ewentualna odsprzedaż jest mniej obarczona ryzykiem straty aniżeli lokalnych monet kolekcjonerskich.

Domieszka innych metali podnosi twardość złote monety bulionowe

Najczęściej kupowane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, jednakże mennice wybijają także monety o nominale 1/2 czy 1/10 uncji złota. Wypada wiedzieć, iż monety bulionowe wybijane są na ogół z 24 karatowego złota (.999), lecz przykładowo. Amerykański Gold Eagle lub Krugerrand z Południowej Afryki bite są 22 karatowego kruszcu. Jeśli monety bulionowe mają w sobie domieszkę miedzi, ma to z reguły na celu wzmocnienie monety, a przez to redukcję ryzyka jej zniszczenia. Monety bulionowe z dodatkiem innych metali są cięższe, a nominał, którym są oznakowane powiadamia o ilości czystego złota zużytego do ich wybicia.

W ofercie lokalnych dostawców złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez przeszkód natrafią na najpopularniejsze z nich, czyli Filharmoników Wiedeńskich, Britannię czy wspomniane powyżej Krugerrandy.

Kontakt:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]