Podstawowe informacje o systemie rozliczeń SWIFT

System SWIFT. Uzyskaj więcej szczegółów.

Pomimo, iż praktycznie codziennie korzystamy z usług bankowych, mnóstwo osób pierwszy raz dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania sankcji wobec Rosji jako riposta Zachodu na konflikt zbrojny na Ukrainie. Lecz system SWIFT stosowany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i jest jednym z podstaw wydajnego funkcjonowania bankowości międzynarodowej.

Jak działa system rozliczeń SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle natomiast tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby zapewne znacznie bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to popularny, ale nie jedyny stosowany aktualnie system tego typu. Poza nim m.in. w Polsce funkcjonują także z systemów: SORBNET, Elixir czy SEPA.Na świecie funkcjonują również przeróżne systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń między bankami na terenie jednego państwa.

Co jest wobec tego największym atutem systemu bankowego SWIFT? Obejmuje on nieomal wszystkie kraje świata, a przy tym stosują go nie tylko banki, których liczba dziś przekroczyła już 11 tysięcy, ale również domy maklerskie, giełdy i wiele innych jednostek finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter i cyfr). Dopuszczalne jest również nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod składa się z 11 znaków.

System bankowy SWIFT – przedstawiamy kody BIC/SWIFT największych banków w Polsce

Nawet jeżeli zaledwie sporadycznie realizujesz przelewy międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a przynajmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka odszukać taką informację. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT największych banków, działających w Naszym kraju.

– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]