Sprawdzaj kurs online i wymieniaj dolara na złotówki

Tu otrzymasz szczegółowe wiadomości dotyczące aktualnego kursu dolara.

W latach 80-tych każdy chciał posiadać choć kilka dolarów, by wybrać się po sprawunki do Pewexu. A dziesięć lat później trzymanie oszczędności w tej walucie było wyznacznikiem sukcesu w życiu zawodowym. Dziś spora grupa internautów zamawia codziennie zakupy za dolary, korzystając po prostu z powszechnej globalizacji i dostępności międzynarodowej wysyłki paczek z popularnych globalnych portali zakupowych. Nie dziwi więc to, iż dolar stał się walutą, która nie budzi już żadnych emocji, a kupić go można nawet przez internet, bo od wielu lat w Polsce działają kantory online, w których można wymienić dolary na złotówki po często bardziej opłacalnym kursie niż w bankach.

Garść informacji o dolarze amerykańskim

Określenie „dolar” wywodzi się od terminu “talar”. Tak zwano monety z Czech bite z 1 uncji srebrnego kruszcu. I naprawdę z początku środkiem płatniczym w U.S.A. były monety. Banknoty dolarowe, które przez wiele lat miały bardzo wielu przeciwników, pojawiły się w obiegu dopiero w szóstym dziesięcioleciu XIX wieku remedium na problemy z niedoborem bilonu. Co interesujące, banknoty dolarowe nie są drukowane na arkuszach papieru, a na mieszance włókien bawełnianych (ok 75%) oraz lnianych (ok 25%) z domieszką kilku innych składników, będących sekretem. Nie oznacza to jednakże, iż banknoty dolarowe są mocniejsze – według analiz niższe nominały funkcjonują w obiegu maksymalnie do 5 lat, z kolei banknoty o wartości 100$ – od 9 do 18 lat. Uszkodzone banknoty są mielone, a uformowany z nich surowiec jest sprzedawany firmom, które przerabiają je na materiały budowlane. Monety funkcjonują w obiegu ok. 30 lat, lecz są one też na ogół gubione, a nagminnie wprost wyrzucane przez obywateli USA. Według statystyk taki los spotyka co roku przeszło 62 mln $ w bilonie.

Bieżący kurs dolara – jego notowania uzyskasz na stronach kantorów online

Dolarem nazywa się wiele walut lecz nie ma co zaprzeczać, że kiedy mówimy “dolar” to chodzi nam o dolara amerykańskiego, który jeszcze w poprzednim wieku był najważniejszą walutą na świecie, a dopiero w ostatnich latach powoli słabł. Jednak wymiana dolara wciąż jest sporą część obrotów na rynku walutowym Forex. Osoby zainteresowane bieżącym kursem dolara amerykańskiego mogą w każdej chwili sprawdzić jego wartość m.in. na stronie kantoru internetowego, gdzie kurs walut odświeżany jest co parę chwil. W dodatku, można tam skonfrontować wartość dolara z aktualnymi kursami popularnych światowych walut, a także przejrzeć historyczne notowania jego kursu.