Sztabki srebra – dywersyfikuj swój portfel inwestycyjny

Potrzebujesz sztabek srebra? Wejdź na goldbroker.pl.

Powszechnie uważa się, że inwestowanie w metale szlachetne jest trafną strategią lokowania środków finansowych, która po pewnym czasie daje namacalny zysk. Najpopularniejszym w tej chwili metalem inwestycyjnym jest bezspornie złoto, jednakże ostatnio srebro powróciło do łask coraz większego kręgu inwestorów, zarówno tych z dużym, jak i niewielkim potencjałem finansowym, i nie jest już traktowane zaledwie jako metal przemysłowy.

Czy warto lokować środki w srebrne sztabki?

Srebro istnieje w złożach 17-krotnie częściej niż złoto, trzeba jednak zaznaczyć, iż jego cena rynkowa w odniesieniu do ceny złota nie odzwierciedla tej proporcji ilościowej i zawsze jest o wiele niższa. Zakup srebra jest jednakże trafną propozycją dla inwestorów, którzy potrzebują zdywersyfikować swój portfel, a którzy nie mają kapitału umożliwiających kupno większych zasobów złota. Powinno się jednakże mieć świadomość, iż ze względu na swoje właściwości, srebro znajduje szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu co skutkuje tym, iż jego cena jest bardziej czuła na kłopoty pojawiające się w gospodarce. Można to zresztą zauważyć przeglądając historię jego wartości z ostatnich trzech dekad. Z tego też powodu lokata finansów w srebro obarczona jest większym ryzykiem niepowodzenia, więc polecana jest osobom znającym aktualną i prognozowaną sytuację na rynku kruszców. Można jednak zakładać, że zapotrzebowanie na srebro nieustannie będzie się utrzymywało, a wraz z postępującym rozwojem fotowoltaiki, medycyny czy elektroniki, w których srebro jest na co dzień stosowane, a także nieprzemijającej popularności srebrnej biżuterii, można zakładać, że jego wartość będzie z czasem rosnąć.

Srebro w sztabkach – zamawiać duże czy małe

Podobnie jak złoto, sztabki srebra występuje w rozmaitych wagach, co ułatwia ukształtowanie portfela inwestycyjnego, pozwalającego odsprzedaż w zależności od potrzeb większych bądź mniejszych jego ilości. Te najmniejsze, a zatem także w zasięgu finansowym niezbyt zamożnego Polaka, to sztabki o wadze uncji trojańskiej oraz 50 g i 100 g. Oczywiście, jeżeli kupimy sztabkę o większej wadze, to zapłacimy za kruszec taniej, należy jednakże mieć na uwadze, iż nie da się podzielić sztabki i w razie potrzeby jej odsprzedaży trzeba znaleźć kupca, który weźmie ją w całości. Zatem jeżeli sztabki srebra mają służyć również jako asekuracja finansowa na gorsze dni, należałoby zdecydować się na zakup sztabek o różnych wagach, aby móc w przyszłości sprzedać tylko tyle srebra, ile rzeczywiście potrzeba. Można także zainwestować w odpowiednio droższy srebrny combibar, innymi słowy scalone 1-gramowe sztabki srebra dające się swobodnie rozdzielić. Minusem kupna srebra, czy to w sztabkach czy w monetach bulionowych jest to, że – w odróżnieniu od złota – jego nabycie i sprzedaż obciążone są VAT-em.

Kontakt:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]