Gdzie się wykorzystuje silniki prądu stałego?

Chcesz zamówić silniki DC? Koniecznie odwiedź ten adres.

Masa maszyn, z którymi stykamy się codziennie i bez których sporo czynności stałoby się trudniejszych, by działać wykorzystuje silniki elektryczne prądu stałego. Szczotkowe albo bezszczotkowe, niewielkie lub duże, te urządzenia zmieniły nasz tryb pracy oraz życia, lecz przeciętny człowiek przeważnie nie wie, jak funkcjonują te silniki, ani z jakich modułów składają się.

Garść informacji o silnikach elektrycznych prądu stałego

Zadaniem silników DC jest wytwarzanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak wskazuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki znane są od nieomal dwóch wieków i są wspólnym osiągnięciem wielu osób. Do ich opracowania, następnie rozwoju i w konsekwencji ich dopuszczenia do powszechnego zastosowania w rozmaitego typu maszynach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki cenionych inżynierów połowy XIX wieku, jak m.in. Gaston Planté, Thomas Davenport i Thomas Edison. Silniki na prąd stały składają się ze nieruchomego statora, komutatora, wirnika, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne i szczotek. Obecnie powszechnie używane są również bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które w związku z brakiem tego często ulegającego awarii elementu, są postrzegane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są po prostu lubiane za bezgłośne działanie orazwysoką niezawodność.

Gdzie używa się silników elektrycznych DC?

Teza, iż silniki elektryczne na prąd stały są używane w zasadzie wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz czytnik CD/DVD czy też w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach z pewnością użyto silnika bezszczotkowego. Silniki na prąd stały są częścią samochodów i pociągów sterowanych radiowo, a więc gadżetów, które uwielbialiśmy jako dzieci i które niewątpliwie kupimy też naszym córkom oraz synom. Silniki tego rodzaju napędzają duże i małe pompy hydrauliczne nieodzowne w licznych branżach przemysłu, m.in. budowlanej, produkcyjnej bądź wydobywczej. W przyszłości, za sprawą silników DC przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, ponieważ to one napędzają modne hulajnogi, segwaye oraz rowery elektryczne. Silniczki DC wykorzystują również miłośnicy elektroniki do tworzenia własnych projektów z zakresu mechaniki i robotyki.

Chociaż silniki elektryczne prądu stałego o niedużej mocy bez problemu można zamówić w sklepach dla hobbystów i z częściami elektronicznymi, to te do przemysłowego wykorzystania osiągalne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających profesjonalnego silniki od cenionych światowych producentów.

Kontakt:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]