Motoreduktory – gotowe układy napędzające nasz świat

Zobacz, gdzie zaopatrzyć się w motoreduktory kątowe.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc nierozłączne połączenie przekładni z silnikiem elektrycznym. Jak działają motoreduktory i kiedy się je stosuje? Dowiesz się wszystkiego poniżej.

Motoreduktor – prefabrykowany układ, który oszczędza pracę konstruktorów

Motoreduktory pozwalają na skuteczne korzystanie z elektrycznych silników jako napęd w rozmaitych zastosowaniach w przemyśle. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet kilkusetkrotnie, przy równoległym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna skuteczność przekładni nigdy nie jest 100%, w związku z tym zawsze zauważalna jest niewielka różnica między mocą wyjściową i wejściową w układzie. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor przeważnie wchodzą także inne części jak hamulce bądź sprzęgła. Niezaprzeczalnym atutem motoreduktorów jest fakt, iż są to gotowe układy, które można bez problemu dobrać z katalogu producenta tak, by ich parametry idealnie odpowiadały wymogom konkretnej konstrukcji. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a wręcz miesiące, na pracochłonne wyliczenia oraz testy poszczególnych kompletów części. Zależnie od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do lekkich, umiarkowanych bądź znacznych obciążeń, jak również do krótkiego lub długiego okresu pracy.

W motoreduktorach, w których użyto przekładnie wielostopniowe, można osiągnąć niesłychanie wysoki zakres przełożeń, sięgający wręcz do kilku tysięcy.

Motoreduktory – stosowane w każdym obszarze gospodarki

Mimo, że motoreduktory mogą być składane z użyciem różnych wariantów silników (AC, DC, BLDC oraz szeregowych), rozróżnia się je ze względu na typ przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem takie oto motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory walcowe i płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną).

Brak na pewno takiego sektor gospodarki, w którym nie dałoby się zastosować motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to produkcja żywności, przemysł bądź logistyka, motoreduktory wprawiają w ruch różnorodne automaty, takie jak linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome, kolejki górskie czy aeratory. Duże zróżnicowanie typów użytych w nich silników i przekładni, ich mocy i rozmiarów spowodowała, że liczbę potencjalnych zestawów, które dzisiaj oferują wiodący światowi producenci motoreduktorów, można liczyć już nie w setkach, lecz praktycznie w milionach.

Kontakt:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]