Psychologia, informatyka, zarządzanie – popularne kierunki studiów

Wybór odpowiedniego kierunku studiów to decyzja, przed którą każdego roku staje tysiące maturzystów. Często decyzja ta stanowi o rozwoju przyszłej drogi zawodowej. We wrześniu zaczęły się kolejne tury rekrutacji na studia. Sprawdziliśmy więc, jakie kierunki studiów przyciągają najwięcej kandydatów.

Kierunki studiów popularne pośród abiturientów

W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków studiów jak co roku na pierwszym miejscu pojawia się informatyka. Zainteresowani komputerami coraz częściej decydują się także na studia pochodne, które mają bardzo duży potencjał rozwoju. Są to oczywiście automatyka oraz robotyka, które nie są może kierunkami nowymi, aczkolwiek dopiero wraz z rozkwitem technologicznym przestały być traktowane, jako studia dla hobbystów. W przypadku studiów pierwszego stopnia, maturzyści starają się głównie o indeks na kierunkach psychologia i zarządzanie. Na kolejnych pozycjach pojawiają się prawo i administracja, kierunki ekonomiczne (np. finanse i rachunkowość), wszelkie filologie (szczególnie angielska) czy budownictwo.

Najwięcej kandydatów na jedno miejsce znajdziemy na kierunkach z obszaru matematyki, a także orientalistyki (japonistyka i sinologia). Ciężko dostać się również na wydziały związane z marketingiem, grafiką komputerową czy realizacją filmową. Wypada podkreślić, że wysoka liczba kandydatów na wybrany kierunek studiów jest zależna nie tylko od jego popularności. Wielu maturzystów składa wszak podania o przyjęcie nawet na parę kierunków jednocześnie.

Jak podjąć właściwą decyzję o studiach?

Rozmyślając o wyborze kierunku studiów warto rozważyć własne pasje, ale także ewentualny popyt na rynku pracy. Należy natomiast pamiętać, że konkretny kierunek nie musi determinować przyszłej kariery. Absolwenci studiów pierwszego i drugiego stopnia mogą dowolnie poszerzać zdobyte umiejętności na studiach podyplomowych. Są one prowadzone na praktycznie wszystkich uczelniach wyższych i zazwyczaj nie ma wymogu ukończenia studiów kierunkowych, aby się na nie zapisać. Wystarczy dysponować tytułem inżyniera, magistra bądź licencjata.

Maturzysto, zapamiętaj! Czas spędzony na uczelni to okres, kiedy można również dodatkowo rozwijać swoje umiejętności np. poprzez pracę w studenckich kółkach bądź wolontariatach. Warto zagospodarować te 5 lat jak najlepiej.