Urlop we włoskich Alpach. O trekkingach w Dolomitach

Zwolennicy aktywnego spędzania wolnego czasu z pewnością poznali już nieomal wszystkie trasy trekkingowe w Polsce, które położone są w Tatrach, w Bieszczadach i w Karkonoszach. Nie ulega wątpliwości, że budzą one zachwyt, lecz osoby, które chętnie uprawiają ten rodzaj sportu z czasem chcą poczuć powtórnie intensywne emocje płynące z ekskursji po nieznanym zakątku świata. Dlaczego więc korzystać tylko z marszrut w polskich górach, jeżeli można zachwycać się porywającymi widokami we włoskich Dolomitach?

Dolomity – pasmo górskie, które trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Dolomity, a więc masyw górski położony w całości w Południowych Alpach Wapiennych, wyróżniają się znaczną liczbą turni, baszt skalnych oraz poszarpanych grani, które w trakcie dnia pod wpływem padających na nie promieni słonecznych zmieniają swój kolor. Jest to też jedno z najurokliwszych pasm górskich naszego kontynentu (jeśli nie na całym świecie!), nic więc dziwnego, że w pierwszej dekadzie XXI w. wpisano je do spisu światowego dziedzictwa UNESCO. Pomimo tego, iż w tym paśmie górskim występują niezwykle spadziste stoki, kilkudziesięciometrowe pionowe skalne ściany i wiele urwisk, oznaczono w nich także sporo łatwych szlaków, z którymi dadzą sobie radę osoby mające już doświadczenie w trekkingu.

Brenta i szczyty Dolomiti di Sesto – co można zobaczyć na trekkingu w Dolomitach?

Początkujących entuzjastów trekkingu zapewne urzeknie przeprawa przez to pasmo górskie po via ferratach, a więc po szlakach, które są zaopatrzone w mocne liny asekuracyjne. Harmonogram ekskursji tego typu jest tak skonstruowany, by ich uczestnicy mieli czas na naukę reguł asekuracji, a także sposobów przemieszczania się po takim szlaku. Obeznani z górami i wyróżniający się wysokim przygotowaniem fizycznym turyści będą zachwyceni przeprawą po trasie na graniach Brenty, najbardziej charakterystycznego pasma górskiego Dolomitów. Wycieczka ta jest dla wielu osób bardzo trudna, jednakże jej uczestnicy niewątpliwie będą oo niej pamiętać do końca życia. We włoskich Dolomitach można spędzić też ciekawie zimowe miesiące, chodząc po mniej spadzistych obszarach na rakietach. Tak można zachwycać się m.in. szczytami grupy Dolomiti di Sesto oraz wierzchołkiem Averau.

Kontakt:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]