Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

Sprawdź, gdzie zamówić kantar.

Kantar jest elementem uprzęży dla konia. Mylony bywa z uzdą, gdyż jedyną różnicą pomiędzy nimi jest brak wędzidła – elementu wsuwanego do pyska pozwalającego na kierowanie stąpającym koniem. Kantar to jeden z najważniejszych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie bardzo sporadycznie się rozstają. W następstwie tego powinien on pasować do zarysu i wielkości głowy zwierzęcia, a także nie przyczyniać się do powstania uszkodzeń skóry. Jak więc wybrać stosowny kantar? Na które jego cechy należy zwrócić uwagę?

Co lepsze dla zwierzęcia – kantar skórzany czy taśmowy?

Na rynku dostępne są przeróżne typy kantarów: podszywane, taśmowe, skórzane czy sznurkowe. Te ostatnie, określane również halterami, są polecane ze względu na znaczną kontrolę, którą jeździec za ich pomocą sprawuje nad koniem. Dla konia znacznie bardziej wygodny jest jednak kantar skórzany lub taśmowy. Dużo większą wygodę gwarantują kantary podszywane – na przykład sztucznym bądź naturalnym futrem, które da się odczepić celem wyczyszczenia. Taki kantar wspaniale chroni przed tworzeniem się obtarć, a jednocześnie pozwala przywiązać konia na czas pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas tresury czy spacerów.

Kantary – które dla źrebiąt a które dla ras zimnokrwistych?

Wytwarzanych jest parę rozmiarów kantarów. Najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych lub źrebiąt. Następny to shetty (0), którego powinni używać posiadacze koni szetlandzkich, a także większych źrebiąt. Kantar określany jako pony (1) jest z kolei opracowany z myślą o kucach (np. connemara) i rocznych koniach większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary średnich rozmiarów i są odpowiednie m.in. dla koni wielkopolskich, huculskich, arabskich oraz trakenów. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla dużych ras gorącokrwistych (np. śląskich) i ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie lub perszeron).

Kontakt:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]