Kilka podstawowych informacji o łańcuchach na opony

Jeśli potrzebujesz łańcucha na opony, zobacz tutaj.

Łańcuchy na koła znacznie poprawiają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest między innymi w Turcji, Bułgarii i Norwegii), w innych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Polsce i Niemczech). Jak zatem rodzaje łańcuchów samochodowych można nabyć?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła klasyfikujemy przede wszystkim mając na uwadze ich zastosowanie. Wyróżniamy typy skonstruowane z myślą o stosowaniu w samochodach dostawczych, ciężarowych, osobowych i terenowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się także mocowaniem, które powinno być dopasowane do typu felgi, wzorem zaplotu oraz przekrojem i grubością ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są też materiały, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci stosują najczęściej stal tytanową lub manganową.

Prowadzenie auta z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i na początku może być przyczyną znacznego stresu. Żeby go uniknąć, warto przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym bądź w garażu. Z kolei prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Należy wystrzegać się poruszania się po niezaśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 km/h i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów na koła, trzeba też obowiązkowo kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich użytkowania.

Kontakt:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]