Najlepsze książki dla nastolatków mówią o ich doświadczeniach – o literaturze młodzieżowej

Jeśli potrzebujesz literatury młodzieżowej, odwiedź tę stronę.

Człowiek urodzony w XXI w. ma coraz rzadszą styczność z ciekawą literaturą. Młody człowiek wybiera najczęściej szybką rozrywkę w telefonie, na komputerze lub w telewizji, a po książkę na ogół sięga wówczas, jeśli jest to lektura szkolna. I także z powodu przymusu poznawania tekstów literackich sprzed wieków dla licznych młodych ludzi czytanie dla przyjemności jest niezrozumiałym konceptem.

Literatura młodzieżowa – powieści dla odbiorców w wieku od 12 do 18 lat

Młodzież nie jest skazana tylko na czytanie lektur szkolnych. W ofercie księgarni jest co niemiara literatury dla młodzieży nie tylko polskich ale i zagranicznych pisarzy, którzy omawiają problemy i opisują historie ciekawe dla młodszego pokolenia odbiorców. Ta kategoria literatury otrzymała własną nazwę, czyli “literatura YA (Young Adult)”. Jest to beletrystyka pisana dla czytelnika w wieku od 12 do 18 lat. Książki dla nastolatków sięgają do wielu gatunków literackich: są tu między innymi obyczajówki, awanturnicze przygodówki oraz thrillery. Jednak wszystkie te historie łączy odwołanie się wprost do uniwersalnych doświadczeń młodych ludzi. Książki te mówią zatem o nawiązywaniu i utracie przyjaźni, pierwszych zauroczeniach, poznawaniem swojej tożsamości, relacjach z rodzicami oraz odnajdowaniu swojego miejsca w grupie rówieśników. Czytanie literatury dla młodzieży umożliwia młodzieży poczuć, że inni także borykają się podobnymi problemami przez tych kilka burzliwych lat dorastania.

Czy warto zachęcać Lektura literatury dla młodzieży ułatwia zdawanie testów z języka ojczystego

Rekomendujemy proponować nastolatkom inspirujące je książki, bo rozbudzenie w nich pragnienia czytania dla zabawy z biegiem lat daje sporo korzyści. Nastolatek, który jest oczytany ma szersze słownictwo i dobrze radzi sobie z ortografią i gramatyką, co stanowczo upraszcza zdawanie testów z przedmiotów humanistycznych. Lecz poznawanie dylematów innych osób w tym samym wieku to również sposób na rozwinięcie w młodym człowieku empatii oraz dokładniejsze zrozumienie siebie i własnych pragnień. Co kluczowe, rodzina nigdy nie powinna kpić z zainteresowań dziecka. Jeżeli więc nastolatek chętniej wybiera historie o superbohaterach lub wampirach nie komentujcie, że to głupie i dajcie mu czerpać z nich uciechę!

Kontakt:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa