Walcz z pyłkami i wirusami w domu – o oczyszczaczach powietrza

Problem pułu zawieszonego w powietrzu trafił już do świadomości statystycznego Polaka i coraz rzadziej jest marginalizowany. Mieszkańca naszego kraju zauważyli, że jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy, ma spory wpływ na nasze zdrowie. Niemniej jednak póki nie będą zastosowane efektywne rozwiązania, każdy jest zmuszony samodzielnie zatroszczyć się o swoje samopoczucie, np. poprzez zakupienie oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacze powietrza – to już nie nowinka na polskim rynku

Im bardziej zindustrializowany rejon, tym bardziej prawdopodobna groźba obecności dużego stężenia pyłów zawieszonych PM10 oraz PM2,5. Na rozwój licznych schorzeń układu oddechowego narażeni są w szczególności mieszkańcy większych aglomeracji miejskich lub terenów w sąsiedztwie zakładów przemysłowych emitujących do atmosfery spore ilości pyłów zawieszonych. Regularne korzystanie z oczyszczaczy powietrza jest rozwiązaniem, które pozwoli w dużej mierze zminimalizować niekorzystne oddziaływanie zanieczyszczeń na zdrowie. Oczyszczacze powietrza szeregu cenionych producentów, jak m.in. Wood’s, Blueair czy Webber, od lat znajdują się w asortymencie wielu sklepów, toteż nie jest to obecnie coś nowego na rynku. Co istotne, poza wyłapywaniem z atmosfery pyłów, nierzadko posiadają one również inne wartościowe funkcje.

Detekcja dwutlenku węgla oraz nawilżanie – pozostałe funkcje oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza produkowane są w rozmaitych rozmiarach, dlatego bez trudu znajdziemy sprzęt właściwe do danej kubatury pokoju. Są to urządzenia względnie nieduże, więc bez wysiłku można przesunąć je między pokojami. Poza eliminowaniem z powietrza pyłów PM2.5 i PM10, wychwytują one dodatkowo zarazki oraz grzyby, które mogą powodować liczne choroby lub reakcje alergiczne, a także niebezpieczny benzen. Sporo oczyszczaczy powietrza ponadto nawilża i jonizuje powietrze, co wytwarza w mieszkaniu orzeźwiającą atmosferę, a przy tym umożliwia spokojniejszy sen. Część urządzeń posiada również czujniki wykrywające obecność CO2. Używanie oczyszczacza powietrza poleca się w szczególności osobom cierpiącym na alergie.