Czym są szalunki i do czego służą

Szalunki to nic innego, jak konstrukcja tymczasowa, którą w przeważającej liczbie przypadków robi się z desek. Może ona być zrobiona też z drewnianych płyt, które zrobiono z drewna charakteryzującego się słabszą jakością. Niektóre firmy decydują się na zrobienie szalunku z elementów metalowych, ale tego rodzaju postępowanie nie jest zbyt często wybierane. Deskowanie – bo dokładnie tak również określa się szalunki – powoduje, że mieszanka, która została wylana, zyskuje wymaganą formę. Szalunki usuwa się po zastygnięciu mieszanki. Wykorzystując szalunki, można także skutecznie wesprzeć zbrojenie, które będzie utrzymane aż do momentu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie zastygnie.

Szalunki – jak się je wykonuje?

Wszelkie konstrukcje z użyciem betonu wykonuje się na budowie w odpowiednich formach, czyli właśnie szalunkach. W początkowym etapie prac konieczne jest zrobienie szalunku, który następnie zostaje zalany odpowiednio dobranym betonem. W niektórych sytuacjach konieczne jest zastosowanie zbrojenia. Umieszcza się je jeszcze zanim mieszanka zostanie wylana. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, kiedy mieszanka porządnie zwiąże. W przeważającej liczbie przypadków niezbędne jest do tego od mniej więcej dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki robi się między innymi w przypadku fundamentów, wykonanych z betonu kolumn ogrodzeń i sufitów żelbetowych. Mają jak widać naprawdę duże zastosowanie, a budowa bez ich wykorzystania nie posuwałaby się tak szybko.

Szalunki – jakie moduły potrzebne są do zrobienia szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania niezbędna jest sklejka szalunkowa. Potrzebne są też specjalne podpory i dźwigary. Nieraz zdarza się, że niewielkie przedsiębiorstwa budowlane nie dysponują własnym systemem szalunkowym. Wówczas wyjściem jest skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy , które specjalizują się w zaopatrywaniu zakładów budowlanych w mocowania, dźwigary, a także sklejkę.

Kontakt:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]