Do czego wykorzystuje się szalunki podczas budowy?

Nie szukaj już więcej! W tym miejscu znajdziesz szalunki Kraków.

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to chwilowe konstrukcje umożliwiające stawianie murów budynków. Głównie używa się ich podczas wylewania murów z betonu – wówczas są one niezbędne do tego, by nadać im należyty kształt i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Poza tym szalunki stosuje się również w czasie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na przygotowanie otworów na bramy, okna oraz drzwi. W tym artykule wyjaśniamy, z czego wykonane są współczesne szalunki i jakim sposobem mogą zdobyć je inwestorzy.

Z jakich surowców wyprodukowane są szalunki?

Najdłużej znanym typem szalunków jest struktura sporządzona z drewnianych desek albo grubych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami, którą można użyć powtórnie po zdemontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże kłopotliwy – większa część inwestorów i wykonawców stawia zatem użycie szalunków wielokrotnego użytku – struktur przeznaczonych do szybkiego i łatwego składania bądź rozkładania. Tego rodzaju szalunki wykonuje się ze sklejki, metalu bądź drewna, a także zestawiać 2 a nawet 3 materiały. Najczęściej jednakże wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a strukturę spajają narożniki, belki, łączniki i głowice ze stalowe bądź aluminiowe.

Wypożyczenie szalunków – kiedy to się opłaca?

Podmioty cyklicznie zajmujące się pracami murarskimi mają własne szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku brygad, które oferują inne usługi czy inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają zamierzających wznieść jeden obiekt. Kupno wszystkich modułów potrzebnych do skonstruowania szalunku byłoby całkiem nierentowne . Znacznie ekonomiczniejszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie szalunków.

Kontakt:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]