Okna skrzynkowe do wiekowych obiektów

Dowiedz się więcej o oknach drewnianych skrzynkowych

Okna skrzynkowe utożsamiamy zwłaszcza z wiekowymi obiektami. Nierzadko zauważyć je możemy w zabytkowych kamienicach, wiejskich domkach lub dworkach. Obecnie są one produkowane zwłaszcza z przeznaczeniem do montażu w tego rodzaju, gdyż użycie skrzynkowych okien oczekiwane jest przez konserwatora. Warto przy tym zauważyć, iż z uwagi na ich względy estetyczne coraz chętniej montowane są także we współczesnych budynkach. Szczególnie, że dzisiejsze modele są tak samo funkcjonalne, co okna wyprodukowane tradycyjnymi technikami. Jak jednak wyglądają okna skrzynkowe? Z czego są wytwarzane?

Jak zbudowane są okna skrzynkowe?

Nazwa okien skrzynkowych nawiązuje do ich konstrukcji. Zbudowane są one z dwóch skrzydeł, między którymi jest powietrze. Jest to pewnego rodzaju izolator, który zabezpiecza pomieszczenie przed chłodem. Okna skrzynkowe w zabytkowych budynkach nierzadko dzielone są na cztery elementów – dwa u góry, skrzydła o mniejszej powierzchni są otwierane osobno i niegdyś służyły do wietrzenia pomieszczeń. Taka budowa szczególnie dobrze sprawdzi się w budynkach zbudowanych przed laty – na przykład domach z czerwonej cegły.

Wykonanie okien skrzynkowych

Okna skrzynkowe, tak jak pozostałe typy, muszą być wykonane z właściwego materiału. Dotąd najczęściej sięgano po sosnę oraz modrzew, lecz ostatnimi czasy ich twórcy wykorzystują także gatunki egzotyczne. Gatunki takie jak przykładowo meranti są bowiem o wiele bardziej odporne na wpływ deszczu, powietrza i ekstremalnych upałów.

Kontakt:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]