Audyt SEO – jakie nieprawidłowości najczęściej ujawnia?

Audyty stron internetowych - usługi na miarę Twoich potrzeb.

Audyt – jak wskazuje internetowe wydanie Słownika Języka Polskiego PWN – to ewaluacja przedsiębiorstwa, spółki czy firmy pod kątem rozmaitych obszarów, np. finansowych i organizacyjnych, a także ocena perspektyw rozwoju. Czym, mając na uwadze zacytowaną definicję, jest zatem audyt SEO? Jest to dogłębna analiza strony internetowej, sprawdzająca różne jej aspekty, jak kod strony, hierarchię nagłówków, prędkość wczytywania się strony, meta opisy i tytuły i wiele mniej i bardziej ważnych elementów. Prócz samego wskazania błędów i nieprawidłowości, w rzetelnym audycie SEO muszą znaleźć się również sugestie co do rozwiązania wykrytych problemów.

Audyt SEO sprawdza witrynę www pod względem zgodności ze standardami W3C, treści na stronie, dostępności, jak również bezbłędności kodu. Oprócz tego sprawdzane jest również, czy witryna jest przyjazna dla wyszukiwarek internetowych. Podsumowując, audyt SEO zleca się agencji, aby wykryła ona wszystkie nieprawidłowości na stronie oraz – co istotne – zaproponowała działania, które pomogą je naprawić.

Darmowy audyt SEO nie wykaże wszystkich błędów na stronie

Online znajduje się mnóstwo stron oraz narzędzi, dzięki którym można natychmiast i bez ponoszenia żadnych kosztów przeprowadzić audyt SEO strony internetowej. Plusy tej opcji? Szybkość oraz cena. Minusy? Jest ich wiele. Bezpłatne narzędzia lub też okrojone dema z niewielką paletą funkcji, nie są idealne. Jeśli już odnotują pewne błędy na stronie, to z reguły nie wszystkie. Wiele problemów (m.in. w kodzie) wychwycić można tylko w trakcie analizy przeprowadzonej przez specjalistę w danej dziedzinie, a nie oprogramowanie.

Na płatny audyt SEO przeprowadzany przez agencję oczekuje się zwykle od tygodnia do ok 30 dni. Czas na dostarczenie raportu powinien zostać wskazany w umowie zawartej z agencją, która podjęła się jego zrealizowania. Taki audyt umożliwia wykrycie wszelkich newralgicznych problemów kryjących się na stronie. Jeżeli strona była utworzona na darmowym szablonie lub na platformie pokroju Magento czy Shoper, to rzeczy do poprawy może być mnóstwo. Gdy strona wolno się wczytuje, a na ważne dla klienta frazy wyświetla się daleko poza pierwszą pięćdziesiątką wyników wyszukiwania, to także są to sygnały, że zamówienie w zewnętrznej firmie SEO audytu jest dobrym rozwiązaniem.

Jakie niedociągnięcia ujawnia audyt SEO?

Dobrze przeprowadzony audyt SEO może ujawnić mnóstwo błędów witryny, w szczególności:

 • niska prędkość ładowania się witryny w wersji na komputer oraz na urządzenia mobilne,
 • błędy w wersji mobilnej strony, takie jak zbyt wolne ładowanie się różnych obrazów,
 • nieprzetłumaczone wersje językowe strony,
 • nieprawidłowości w hierarchii nagłówków,
 • problemy z dostępem do witryny dla botów wyszukiwarek,
 • przyczyny słabej widoczności strony na frazy kluczowe,
 • brak lub nieuzupełniona wizytówka Google Moja Firma,
 • brak tytułów i opisów meta,
 • słaba jakość treści na stronie,
 • poprawność kodu witryny,
 • faktyczna ilość zaindeksowanych podstron,
 • brak bądź niewłaściwa integracja z narzędziami Google (przykładowo Google Analytics)

.

Kontakt:
SEO4.net Pozycjonowanie i Optymalizacja
ul. Grzegórzecka 78/8
31-559 Kraków

Tel.: 12 384 83 00
Mob.: + 48 600 21 20 61
E-mail: [email protected]