Badania psychologiczne kierowców – co to takiego?

Badania psychologiczne mają bardzo szerokie zastosowanie. To nie tylko sposób lepszego poznania siebie, ale również określenia predyspozycji psychologicznych jednostki, które potrzebne są do pełnienia określonych zawodów. Spośród tych badań wyróżnia się między innymi badania psychologiczne kierowców.

Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy muszą poddać się badaniom psychotechnicznym, bardzo często bardzo się ich obawiają. Jak się jednak okazuje, naprawdę nie ma czego. Komplet badań składa się z testów przeznaczonych do określania ilorazu inteligencji, testów osobowościowych, wywiadu psychologicznego i testów aparaturowych, które pozwalają określić między innymi szybkość reakcji. Testy inteligencji mają za zadanie ocenić zdolności umysłowe jednostki, która poddawana jest badaniu. Testy osobowościowe oceniają cechy charakteru. Określają m.in: psychotyzm, intro- oraz ekstrawersję i neurotyzm. W wypadku testów aparaturowych psycholog sięga po miernik czasu reakcji, wirometr, aparat krzyżowy, stereometr oraz ciemnię. Testy nie wymagają żadnego uprzedniego przygotowania. Osoby, które noszą okulary, powinny jedynie pamiętać, by zabrać je ze sobą na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto powinien je wykonać?

Badania kierowców są obowiązkowe między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1+E, C1, C, C+E, D1, D1+E, D i D+E. Przechodzić muszą je też osoby, które zamierzają wykonywać zawód egzaminatora oraz instruktora nauki jazdy. Są wymagane w przypadku kandydatów kierowców taksówek i na operatorów wózków widłowych. Powinno się podkreślić, że przejść je muszą także ci kierowcy, którzy stracili prawo jazdy w efekcie prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Ważność tego typu badań jest różna i zależy od kategorii osób, które je przechodzą. I tak na przykład w przypadku kierowców chcących odzyskać prawo jazdy po utracie dokumentu za prowadzenie auta po spożyciu napoi alkoholowych badania te są bezterminowe. Wystarczy poddać się im wyłącznie raz.

Kontakt:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]