Jak przygotować się do badań wysokościowych?

Badania wysokościowe Bielsko - więcej o tych usługach

Większość czytelników działania na wysokości utożsamia zwłaszcza z serwisowaniem kominów lub myciem okien w wieżowcach. W myśl uchwalonych w naszym kraju regulacji są to zaś wszelkie prace przeprowadzane na wysokości wyższej niż jeden metr. W przypadku, gdy prace odbywają się co najmniej trzy metry nad poziomem gruntu, konieczne jest zaś zaliczenie lekarskich badań wysokościowych. Na czym jednak się one opierają? W jakich przychodniach są wykonywane? Jakie schorzenia powodują, że nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – gdzie się wybrać?

Badania wysokościowe można przeprowadzić odwiedzając placówkę medycyny pracy, gdzie otrzymamy skierowania na badania lekarskie. Po ich zakończeniu – o ile rzecz jasna wyniki będą odpowiednie – otrzymamy zaświadczenie pozwalające na podjęcie pracy na wysokościach. Bywa jednak, że na wykonanie badań lekarskich nie ma dużo czasu – wówczas słusznie zrobimy udając się sami do laryngologa, neurologa oraz okulisty w celu wykonania badań, a potem składając je w przychodni medycyny pracy, jednak najlepiej umówić się na badania w specjalistycznej poradni.

Badania wysokościowe – co będzie zbadane?

Badania wysokościowe powinny zdiagnozować choroby, które powodują, iż praca na wysokościach staje się ryzykowna. Do najważniejszych tego rodzaju chorób zaliczają się w szczególności padaczka i zaburzenia równowagi, wady wzroku (a dokładnie – konieczność noszenia okularów (choć możemy to ominąć wykorzystując szkła kontaktowe), a także zez. Lekarz powinien poza tym odmówić wystawienia zaświadczenia, jeśli mamy zaawansowaną hiperglikemię oraz zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy powtarzać co 36 miesięcy, natomiast osoby po pięćdziesiątce – co dwanaście miesięcy.

Kontakt:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]