Lokal na chrzciny, zaproszenia, prezenty – o organizacji chrztu

Dla młodych rodziców sakrament chrztu jest pierwszą dużą rodzinną okolicznością, w której centrum będzie ich nowo narodzone dziecko, z tej przyczyny dbają o to, żeby wszystko w ten dzień było doskonałe. Planowanie chrzcin bywa jednak trudne, szczególnie gdy na chrzest zaprasza się liczną grupę bliskich oraz znajomych. Niżej otrzymasz parę porad, które wesprą cię w tym procesie.

Nie ma się co śpieszyć – organizuj chrzciny bez pośpiechu

Dawniej sakrament chrzcin odbywał się od razu po narodzinach malucha, niekiedy nawet tego samego dnia, ze względu na wysoką śmiertelność noworodków. Z upływem lat chrzest przeobraził się w ważny dzień nie tylko dla bliskich krewnych pociechy, tym samym jest urządzany z reguły kilka miesięcy po jego narodzinach. Umożliwia to dokładne przemyślenie głównych aspektów tej okoliczności, czyli wybór świątyni, w której odbędzie się uroczystość, jak również rodziców chrzestnych. Wybierając w parafii dzień sakramentu wypada wziąć pod uwagę, ile czasu będzie niezbędne na zaproszenie wszystkich gości, jak również organizację dla nich poczęstunku i noclegu, jeśli będą podróżować do nas z rozmaitych krańców Polski. W rozesłanych zaproszeniach należy dodać prośbę o konfirmację przez zaproszonych swojego uczestnictwa, co jest konieczne do ustalenia ile osób ostatecznie będziemy gościć. Nie krępujmy się też wskazać, jakiego upominku pragnęlibyśmy dla dziecka. Goście z reguły skupiają się na zabawkach, natomiast rodzicom lepiej posłużą użyteczne podarki, jak choćby ubranka, fotelik do auta oraz kołderka dla dziecka.

Obiad w domu albo lokal na chrzciny – co wybrać?

Jeszcze dwie dekady temu chrzciny organizowano na ogół w mieszkaniu rodziny malucha, wskutek tego nie każdy uczestnik mszy w świątyni mógł być zapraszany na odświętny poczęstunek. Dzisiaj normą jest już obiad dla sporej grupy krewnych oraz bliskich i dalekich znajomych młodych rodziców. Sprawdzając propozycje sal, w których można zorganizować przyjęcie z okazji chrztu, szukaj tych, które nie tylko wynajmują rewelacyjnie udekorowane wnętrza, ale również kooperują z dostawcą cateringu, który przygotuje menu korespondujące z charakterem imprezy i który zagwarantuje umiejętną obsługę gości. Jeśli sakrament wyznaczony jest na okres letni, radzimy wybrać lokal na chrzciny z dostępem do ogrodu, w którym fotograf albo rodzina wykona przepiękne zdjęcia, a kilkuletni goście imprezy zamiast dąsać się przy stoliku mogą wybiegać się pośród zieleni. Istotny jest też taki dobór lokalu na chrzest, żeby przejazd z kościoła do miejsca obiadu był szybki, tak samo jak późniejszy powrót gości do domu czy zarezerwowanego noclegu.

Kontakt:
Pałac Radziwiłłów
ul. Krakowska 1
32-083 Balice

Mob.: +48 535 610 320
E-mail: [email protected]