Bagażnik rowerowy na hak – czym się różni od uchwytów na dach?

Budowa ścieżek rowerowych nie tylko w największych aglomeracjach, lecz również w licznych miejscowościach turystycznych w kraju i za granicą przyczyniła się do tego, że pakując się na wakacje zastanawiamy się, czy wziąć ze sobą rower. O ile wyjeżdżamy bez współtowarzyszy i nasz rower się składa, można po prostu włożyć go do bagażnika. Trudności pojawiają się, jeśli podróżujemy w większym gronie i musimy zmieścić gdzieś kilka rowerów. W takiej sytuacji trzeba użyć platformy rowerowej na hak.

Uchwyt rowerowy a platforma rowerowa na hak – o czym trzeba pamiętać?

Rowery da się transportować na dachu pojazdu, instalując na nim specjalne uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego, albo na platformie rowerowej montowanej na haku. Oba sposoby umożliwiają przewóz aż do czterech jednośladów. Uchwyty rowerowe są tańszym rozwiązaniem, jednakże mają też nieco wad. Umocowanie, a potem zdjęcie z nich roweru, może być uciążliwością zwłaszcza dla niewysokich osób. Co więcej ustawienie roweru na dachu zmienia wysokość auta, i o ile z reguły nie przeszkadza to podczas przejazdu pod niewysokimi mostami, bramami oraz kładkami dla pieszych, to wpływa na sterowność pojazdu ze względu na większą podatność na silne porywy wiatru. Natomiast platformy rowerowe instalowane na hak przedłużają samochody, z tej przyczyny korzystający z nich kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność w czasie cofania i parkowania tyłem pojazdu. Jednoślady wiezione na platformie często też wystają poza boczny obrys samochodu, a to może być utrudnieniem przy wymijaniu innych aut na ciasnych ulicach.

Nim zamówisz bagażnik rowerowy sprawdź jego całkowity udźwig i sposób zabezpieczenia rowerów

Decydując się na kupno platformy na rower na hak powinno się uprzednio uwzględnić kilka kwestii. Nie jest to najtańszy zakup, tym samym powinno się już na początku oszacować jaką ilość jednośladów docelowo będziemy potrzebowali przetransportować. Bagażnik rowerowego dobrej firmy, np. od Thule, będzie służył nam wiele lat i jeżeli nabywamy go myśląc o rodzinnych wyjazdach, należy postawić na taki, na którym zmieścimy 3 bądź 4 rowery. Innym istotnym czynnikiem jest oszacowanie łącznego ciężaru rowerów – przed zakupem platformy trzeba upewnić się czy udźwignie ona ładunek jaki potrzebujemy na niej zawiesić. Dowiedzmy się też jak przytwierdzane są rowery do bagażnika na hak. Większa ilość mocowań podtrzymujących jednoślad na miejscu minimalizuje zagrożenie jego przemieszczenia się w czasie podróży, skutkujące ewentualnym wgięciem lakieru. W przypadku wątpliwości, który bagażnik rowerowy kupić, rekomendujemy zwrócić się po wskazówki do reprezentanta sklepu posiadającego w ofercie takie akcesoria.

Kontakt:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]